Adresa: Buzău, Bd. N. Bălcescu nr.48, jud. Buzău, cod 120260 ; Telefon: 0238-414.112 ; Fax: 0238-725.507 ; E-mail: cjbuzau@cjbuzau.ro sau public.relations@cjbuzau.ro

|Prima pagină|Şedinţe|Acte administrative|Conducere|Componenţă|Comisii|Aparatul de specialitate|Instituţii subordonate|D.D.R.|Serviciul de transport|Informaţii publice|
|Audienţe|Achiziţii publice|Calendar 2009|Strategia de dezvoltare|Prezentarea judeţului|Localităţi|Hărţi|Istoria Buzăului|Formulare on-line|Linkuri utile|Hartă site|Contact|

 

Calendarul Pieţelor, Târgurilor şi Oboarelor 2010

 

 

 

CALENDARUL 
PIEŢELOR, TÂRGURILOR ŞI OBOARELOR 
CE SE DESFĂŞOARĂ ÎN JUDEŢUL BUZĂU ÎN ANUL 2010

Nr. crt.

Localitatea

Piaţa

Târg săptămânal

Târguri şi sărbători organizate cu ocazia evenimentelor culturale sau religioase

1

Municipiul Buzău

Zilnic

Duminică

10-24 iunie – “DRĂGAICA”

2

Municipiul Râmnicu Sărat

Zilnic

Sâmbătă

14 septembrie – Înălţarea Sfintei Cruci – Ziua Municipiului

3

Oraş Nehoiu

Zilnic

Duminică

4

Oraş Pogoanele

Zilnic

Duminică

5

Oraş Pătârlagele

Zilnic

Sâmbătă

6

Comuna Amaru

Duminică

7

Comuna Balta Albă

Duminică

8

Comuna Bălăceanu

Marţi

9

Comuna Beceni

Duminică

20 iunie – Sf. Ilie – Târg

10

Comuna Berca

Zilnic

Joi

08 noiembrie - Sfinţii Mihail şi Gavril

11

Comuna Bisoca

01 iunie
15 august

12

Comuna Blăjani

Marţi

Prima duminică din iunie – Sărbătoarea vinului

13

Comuna Boldu

Joi

14

Comuna Bozioru

Miercuri

20 iunie
06 august
29 august

15

Comuna Breaza

12 septembrie – Sărbătoarea vinului

16

Comuna Brădeanu

Vineri

11 octombrie – Sărbătoarea crizantemelor

17

Comuna Buda

29 iulie
15 august
08 septembrie

18

Comuna Calvini

25 martie – Blagoviştenie

19

Comuna C.A. Rosetti

Sâmbătă

Prima duminică din septembrie – Sărbătoarea comunei

20

Comuna Căneşti

15 august – Sfânta Maria

21

Comuna Cătina

Marţi

24 iunie – Drăgaica

22

Comuna Cernăteşti

27 iulie – Târg

23

Comuna Chiliile

21 mai – Sf. Constantin şi Elena - Sărbătoare în sat

24

Comuna Chiojdu

Miercuri

Ispas – Târg
08 septembrie – Sf. Maria

25

Comuna Cislău

Vineri

Prima sâmbătă din octombrie – “Legendele Cislăului”
Ultima duminică din decembrie – “Concursul colindelor”

26

Comuna Cochirleanca, Sat Boboc


Joi
Sâmbătă

27

Comuna Colţi

Iulie – “Floare de Colţi”

28

Comuna Costeşti

Joi

29

Comuna Cozieni

Joi

15 august – Târg

30

Comuna Florica

Miercuri

Ultima duminică din iulie – Sărbătoarea grâului

31

Comuna Gălbinaşi

Duminică

29 iunie – Sărbătoarea satului

32

Comuna Ghergheasa

Vineri

33

Comuna Glodeanu Sărat

Vineri

34

Comuna Glodeanu Siliştea

Marţi

35

Comuna Grebănu

Duminică

36

Comuna Gura Teghii

Joi

Ultima duminică din mai – Târg

37

Comuna Largu

Sâmbătă

24 iunie – “Hora Sânzienelor”

38

Comuna Lopătari

Duminică

18 iulie – Târg

39

Comuna Luciu

Sâmbătă

29 iunie – Sf. Petru şi Pavel
06 septembrie – Târg

40

Comuna Măgura

29 iunie – – Sf. Petru şi Pavel - Târg

41

Comuna Mărăcineni

A doua duminică din iulie - Zilele comunei

42

Comuna Mărgăriteşti

08 septembrie – Ziua comunei
Izvorul Tămăduirii – Târg în satul Fântânele

43

Comuna Merei

Sâmbătă

44

Comuna Mihăileşti

Joi

Prima duminică din septembrie – Târg

45

Comuna Mânzăleşti

30 mai; 27 iunie;
5 august;
29 august

46

Comuna Movila Banului,
Sat Limpeziş

Joi
Miercuri

24 iunie – “Ziua petuniilor”

47

Comuna Murgeşti

Vineri

15 august – Târg

48

Comuna Năieni

Prima duminică din octombrie – “Glasul pietrei”

49

Comuna Odăile

Miercuri

A doua duminică din august – Sărbătoarea odăienilor

50

Comuna Padina

A doua duminică din mai – “Floarea salcâmului”

51

Comuna Pardoşi

20 iulie - Sf. Ilie - Bâlci
06 august

52

Comuna Pănătău

iulie-august – “Floare de tei”

53

Comuna Pietroasele

Duminică

26 octombrie – Târg

54

Comuna Pârscov

Marţi

octombrie – Poet Vasile Voiculescu

55

Comuna Podgoria

24 iunie – Târg

56

Comuna Puieşti
Sat Dăscăleşti
Sat Măcrina

Miercuri
Marţi
Luni

Iunie – Rusalii – Hora satului

57

Comuna Poşta Câlnău

17 mai – Sărbătoarea Câlnăului

58

Comuna Racoviţeni

Miercuri

29 august – Târg

59

Comuna Râmnicelu

Prima duminică din august – Memorial oină Prof. Bălan
08 noiembrie – Hram – Sf. Mihail şi Gavril

60

Comuna Ruşeţu

Duminică

61

Comuna Săgeata

Miercuri

62

Comuna Săpoca

A doua duminică din septembrie – Parada gospodarilor

63

Comuna Săruleşti

27 iulie – Pantelimon – Târg

64

Comuna Săhăteni

Prima duminică din septembrie – “Auriu de Săhăteni”

65

Comuna Scorţoasa

Duminică

Ultima duminică din august – “Dorule de unde vii”

66

Comuna Siriu

Sâmbătă

A treia duminică din august – “Cât e Siriul de mare”

67

Comuna Smeeni,
Sat Udaţi

Sâmbătă
Joi

68

Comuna Topliceni

A doua duminică din iulie (11 iulie) – Zilele comunei

69

Comuna Ţinteşti

Prima duminică din septembrie – “Rouă de Bărăgan”

70

Comuna Unguriu

Prima sâmbătă şi duminică din august – “Sărbătoarea pământului”, “Săbătoarea cărbunelui”

71

Comuna Ulmeni

Joi

72

Comuna Valea Râmnicului

Prima duminică din septembrie – “Chindie la Valea Râmnicului”

73

Comuna Valea Salciei

21 mai – Sf. Constantin şi Elena - Târg
15 august – Sf. Maria – Festival tradiţional

74

Comuna Verneşti

08 septembrie – Ziua comunei

75

Comuna Vintilă Vodă

Târguri în: prima duminică după Paşti; 14 septembrie; 14 octombrie; 21 noiembrie; 06 decembrie

76

Comuna Vipereşti

08 noiembrie – Târg

77

Comuna Vâlcelele

Sâmbătă

15 august – Sărbătoarea pepenilor

78

Comuna Zărneşti

Miercuri

A doua duminică din septembrie – “Început de toamnă”

79

Comuna Ziduri

Ultima duminică din iulie

Pentru sesizări şi sugestii se va folosi una din adresele de e-mail:
cjbuzau@cjbuzau.ro ; consjudbuzau@yahoo.fr ; consjudbuzau@gmail.com ; public.relations@cjbuzau.ro